Sõrmed klõbistavad klaviatuuril, aga dokumendis ei ole mitte numbrid, joonised või hüpoteesid nagu tavaliselt, vaid tekstiks vormub hoopis midagi muud. Ja ka mõtted on teised. Nii hakkasid valmima lasteraamatu „Sõõm metsaõhku“ – jutud, mille mina panin kirja, kuid mis said oma kuju laste silmade, looduse ja minu tunnete kaudu.

 

Kõik need lood raamatus on üles tähendatud elust enesest koos looduse ja lastega. Enamiku neist olen kirja pannud Muhu saarel, kus me perega veedame suurema osa vabast ajast. Mina ise olen küll juurtelt pooleldi võrukas ja pooleldi seto ja ma ei oska öelda, kuidas ma saarde nii ära kiindusin. Siin on oma võlu, lihtsalt.

 

Raamatu "Sõõm metsaõhku" metsalood on alguse saanud metsades, mere ääres, terrassil, unne vajudes, loodust vaadeldes, vahetevahel ka mõnest lapse väljaöeldust. Minu vanem laps pikutas mere ääres kiviklibul jäise tuule käes, rahumeeli. Kui küsisin, mida ta teeb, vastas tütar, et ta tuulepäevitab. Ja siit hakkaski mõte ennast lahti rullima ja sai looks „Tuulepäevitus“. Või näiteks lugu „Kiirtee ääres“: mere ääres kala püüdes just selline olukord oligi, linnud lendasid idast läände, sinna, kuhu päike ennast magama sättis.

 

Johanna-Iisebel Järvelill
Johanna-Iisebel Järvelill

Olen hariduselt ökoloog. Uurisin doktoritööd tehes rannikuid, liivasid ja nende mineraalide sisaldust ning sellega seoses ka natuke radioaktiivset kiirgust, mis võib olla inimese tervisele ohtlik. Vabal ajal ma naudin metsas olemist ning looduse jälgimist ja tundmaõppimist. Neid jutte hakkasin kirja panema doktoritöö kirjutamise kõrval 2019. aasta alguses, viimane lugu sündis 2020. aasta juunis, vahel on olnud ka mitu kuud, kui ma ei kirjutanud midagi.

 

"Sõõm metsaõhku" lugude kirjutamisel oli minu mõte tuua lapsed loodusesse. Õigemini tuua loodus lasteni, kes sinna ise minna saa. Või isegi kui saavad, siis järgmisel korral metsa või jõe äärde minnes uurivad nad ümbrust ehk teise pilguga, saades nii uusi teadmisi ja elamusi.

Need lood aitasid mul rahuneda, lihtsalt olla enda ja meie ümbrusega. Ma loodan, et need on abiks või lihtsalt mõnusaks lugemiseks ka teistele, nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Johanna-Iisebel Järvelill lasteraamatu "Sõõm metsaõhku. Metsalood" autor